39 DNI TEMU

09 grudnia 2021

11:00 - 11:45

on-line

Smoluchowskiego 17, Poznań

Fizyka w nurkowaniu

wykład popularnonaukowy

Około 71% powierzchni naszej planety stanowi woda, ale dominujący na niej gatunek – człowiek, nie jest przystosowany do życia w tym środowisku. Czy to jednak oznacza, ze człowiek nie może doświadczać i eksplorować tego niesamowitego świata?

Może… dzięki technologii i nauce możemy zanurzyć się na duże głębokości i to bez kapsuły, która będzie nas chroniła przed ciśnieniem i brakiem powietrza.

Na dzisiejszym wykładzie dowiecie jak można tego dokonać, jakich złudzeń optycznych doznajemy pod wodą, co to jest narkoza azotowa oraz czy człowiek może oddychać wyłącznie powietrzem.

Czytaj więcej...

dr hab. Joanna Kowalczuk

wykładowca

Joanna Kowalczuk jest pracownikiem naukowym w Instytucie Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Na co dzień wykorzystuje w swoich badaniach metodę magnetycznego rezonansu jądrowego. Jej głównym obszarem badań są układy supramolekularne tworzone przez cząsteczki organiczne oraz oddziaływania zachodzące na ich powierzchniach i wewnątrz tworzonych przez nie struktur. Swoja pasję poznawania świata zabrała nawet pod wodę i jest certyfikowanym nurkiem z uprawnieniami.

Wcześniejsze wykłady
SPONSORZY
PATRONAT