821 DNI TEMU

24 marca 2022

11:00 - 11:45

on-line

Smoluchowskiego 17, Poznań

Zmieniamy świat na lepsze - jak dbać o klimat i środowisko

wykład popularnonaukowy

Zmiany klimatu są jednym z największych zagrożeń dla środowiska i społeczeństw zamieszkujących naszą planetę. Obserwujemy wzrost średnich globalnych temperatur powietrza i oceanów, nadmierne topnienie śniegu i lodu oraz podnoszenie się poziomu mórz, a także ekstremalne zjawiska pogodowe. Ocieplenie klimatu można przypisać emisji gazów cieplarnianych związanej przede wszystkim ze spalaniem paliw kopalnych. Potwierdzają to liczne badania, również te finansowane w zeszłym stuleciu przez przemysł naftowy.

Powinniśmy więc dążyć do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, przy uwzględnieniu tak zwanego śladu węglowego, który charakteryzuje różnorodne surowce, wyprodukowane towary, ale i działalność człowieka. Istnieje też możliwość wychwytywania dwutlenku węgla i składowania go w na dłużej w bezpiecznym rezerwuarze, jednak opłacalnych metod na razie nie ma.

Co możemy zrobić tu i teraz? Dobrym pomysłem jest zrównoważony rozwój, który uwzględnia różne aspekty zmian klimatu i środowiska w powiązaniu z czynnikami społecznymi i ekonomicznymi. W odniesieniu do tej tematyki skupimy się na gospodarce odpadami z punktu widzenia codziennego życia. Odpowiedź na pytanie co jest bardziej ekologiczne, szkło czy plastik, wcale nie jest łatwa.

dr hab. Iwona Olejniczak

wykładowca

Iwona Olejniczak w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN zajmuje się badaniami przewodzących materiałów molekularnych o uporządkowanej strukturze krystalicznej dla przyszłych zastosowań w nanoelektronice - niektóre z nich oprócz stosunkowo wysokiego przewodnictwa elektrycznego charakteryzują się chiralnością. W swojej pracy posługuje się metodami spektroskopii optycznej w zakresach częstości, w których ujawniają się drgania pojedynczych molekuł oraz wzbudzenia elektronowe związane z lokalizacją ładunku. Zajmuje się również popularyzacją nauki, między innymi w ramach takich wydarzeń jak Noc Naukowców.
Prywatnie regularnie biega, ale jej największą pasją jest taniec.

PATRONAT